Zpět

>>>Aktuality<<<

Anténní pokusy

Získal jsem zajímavou anténu - tovární aktivní anténu RF System DX10. Nyní už je anténa namontovaná na "sloupku aktivních antén".

Zbývá ještě dořešit definitivní připojení do anténního rozvodu, které je zatím spíš provizorní. Následně proběhne porovnání s ostatními anténami. Trochu problém je razantní povánoční nárůst rušení od spínaných zdrojů.

Další pokusnou anténou je proto feritová anténa pro pásmo 80m, které je asi tím "nejzablitějším" a na běžné antény se zde v odpolední a večerní době, kdy je "elektrošrot" nejvíc v provozu, nedají poslouchat ani nejsilnější stanice.

Přestože klasická "feritka" není rozhodně nejúčinnější anténou, v tomto případě se zdá jako velmi vhodná. Především ve spojení s malými bateriovými rádii typu TecsunPL330, které jsou citlivé, ale mají rezervy v odolnosti a selektivitě.


Radioamatérský muzejní koutek


Jeho základem je pozůstalost po Vláďovi OK1MVV. Muzejní koutek je umístěn v budově úřadu městysu Doudleby nad Orlicí a pro zájemce o prohlídku je přístupný po domluvě se správcem p. Kozlem na telefonu 771 139 550.

V místě bohužel nelze vysílat, není možné zde natáhnout antény. Transceiver Otava je v chodu pouze na příjem v pásmech 80, 40 a 20m přes rámovou anténu.




Cihelna 2023

Na vysvětlení - "Cihelna" je vojenská akce pořádaná na konci srpna poblíž města Králíky ve spolupráci s tamním vojenským muzeem. Kromě armády a armádní techniky, police a hasičů se jí účastní i kluby vojenské historie které předvádí bojové ukázky na zadané téma, letos to bylo Slovenské národní povstání.
Zpět k rádiové technice. Samozřejmě mně zaujal spojařský radiovůz:

Samuzřejmě už to není Uaz, ale lanďák a dokonce s vlekem:

Velice zajímavá je krátkovlnná anténa v podobě dvojité smyčky:

Z druhé strany auta je namontovaná anténa pro VKV. trochu mě překvapilo, že není "nazeleno" :-) ale hezky se duralově leskne:

U auta dokonce stála i informační tabule s celkem podrobnými údaji:

A ještě parabola pro satelitní komunikaci:




DOTAZ

Znáte někdo plošné spoje na následujícím obrázku?

Zatím vím jen to, co se z nich dá odhadnout - jeden je od tuneru pro OIRT pásmo, druhý bude možná zesilovač nebo nějaké pomocné obvody, má to zřejmě původ od Klubu Elektroakustiky (Transiwatt, p. Janda, atd) a je to asi ze sedmdesátých let. Uvítám, pokud někdo bude vědět podrobnosti nebo znát konkrétní konstrukci. Díky předem.

TWINPLEX

Na stránkách "Expedice Bílý tesák" je popis zajímavého přijímače "Twinplex". Původní konstrukce je americká z asi poloviny třicátých let. Zde následně upravená na elektronku ECC / PCC88. Ještě zajímavější je asi související popis další verze Twinplexu na stránkách "nezdolny.cz" od přispěvatele s přezdívkou "Josef", který odvedl v podrobném stavebním návodu skutečně velký kus práce. Zajímavá konstrukce mne zlákala k vyzkoušení.

Na prvním obrázku je v horní části schéma původního amerického Twinplexu z konce třicátých let. V dolní části upravené zapojení od OK2TAR, vhodné především pro poslech na amatérských pásmech.

Na druhém obrázku následuje schéma jednoduchého a reflexního Twinplexu, ve variantě popisované "Josefem" na webu "nezdolny.cz".
Stavba měla typický průběh, zhruba rok trvala fáze shánění vhodných součástek, především ladicích kondenzátorů, elektronky PCC88 a silnějšího hliníkového plechu na šasi, mimochodem také docela originální konstrukce. Následovalo zapojování, drátování a výroba první výměnné cívky na střední vlny.
Neměl jsem právě k dispozici originální lékovku z popisu v článku na "nezdolny.cz" a proto jsem nakonec použil zbytky plastové elektrikářské instalační "pancéřky" o průměrech 16, 20 a 25mm. Těch 25mm je i konečný průměr, závitů je proto trochu víc, 130 celkem a s odbočkou na 20, závitu. Výsledek je trochu "humpolácký", ale funkční.

První zapnutí bylo s anodovým napětím 12V, tedy společně se žhavením. Příjemné překvápko, Twinplex se rozehrál na první dobrou! Dokonce i ladicí rozsah se podařilo trefit přesně. Zpětná vazba nasazuje také dobře v celém rozsahu a poblíž horního konce potenciometru.

Ale pár nedostatků se najde, například zásuvku pro výměnné cívky jsem dal moc blízko ladění, především knoflíku jemného ladění. Nezbylo než ji přesunout víc k hornímu konci. Kapacitní anténní vazba je trochu větší než původně, kondenzátorem 10pF, ale přesto nedostatečná pro dolní konec středovlnného pásma. S tím budu muset také ještě zaexperimentovat.

Zpět