Zpět

AOR AR8000

Ruční scanner od japonské firmy AOR, vyráběný ve druhé polovině devadesátých let.


Napájení ze čtyř tužkových článků nebo NiCd nebo NiMh akumulátorů, konektor pro externí napájení 9 - 15V. Odběr 160mA při poslechu. Napájecí / nabíjecí adaptér je v příslušenství. Anténní konektor BNC, v příslušenství je širokopásmová pendreková anténa. Konektor jack 3,5M pro sluchátka. Rádio je možné připojit k PC přes redukční kabel a sériový port, případně je možné i propojení přes speciální kabel mezi dvěma přijímači a přenos nastavení (klonování).

Svého času jeden ze špičkových přijímačů mezi ručními scannery, dnes už trochu nostalgická vzpomínka na "zlaté devadesátky" - tedy na devadesátá léta. Na dobu, kdy sice ještě byla spousta věcí strašně drahá, ale na rozdíl od dob socialismu dostupná a už jsme měli svobodu která dnes opět začíná chybět. A hlavně na zlatý věk scannerů a scanneristů, tedy dobu, kdy ještě prakticky veškerý rádiový provoz byl analogový a o digitalizaci se teprve začínalo uvažovat. Na dobu, kdy éter na VKV byl prošpikován stovkami nejrůznějších profesionálních stanic volně poslouchatelných na "skener".

V polovině devadesátých let jsem zatoužil po nějakém dobrém scanneru a možná i trochu pod vlivem masivní reklamy v Amatérském rádiu jsem se rozhodl právě pro nového "AORa". AOR AR 8000 bylo malé a přitom velmi chytré rádio, bylo k vidění i u pracovníků ČTÚ kde sloužilo k dohledávání. Nové stálo přes 18 000.- Kč, což byly asi tři mé tehdejší čisté platy. A tak trvalo nějak dost dlouho, než jsem si potřebný obnos našetřil. Z dnešního pohledu se to zdá šílené, ale doba byla prostě taková. Ta čekací doba měla ale jednu zásadní nevýhodu - pár měsíců po koupi rádia se na trhu objevil jeho následník, AOR AR8200....
Dnes už je zájem o podobné přístroje řádově menší, platy stouply, ceny elektroniky klesly. Zachovalé kusy AOR AR8000 jsem několikrát viděl například v Holicích nebo na podobných burzách za cenu kolem 3-4000,- a ani první verze AOR AR8200 se neprodává o moc dráž (ona prý ale není o moc lepší).

Konec devadesátých let byl u scanneristů ve znamení "souboje" mezi AOR 8000 či pozdějším 8200, a podstatně oblíbenějším, levnějším a známými posluchači prosazovaným Stabo XR100 / Yupiteru MVT7100. Ten měl pro některé uživatele příjemnější "skousnutelnější" ovládání i lepší vysokofrekvenční parametry, na některých pásmech dost výrazně. Například při přímém porovnání na vrcholku Klínovce s podobnou prutovou anténou v okolí 300MHz byl na AORovi jen modulovaný šum, zatímco Yupiteru dával kvalitní poslouchatelný signál. AOR 8000 byl také známý větším množstvím parazitních a nežádoucích příjmů a horší odolností proti zahlcení. Přesto - pokud se mě někdo zeptá, zda jsem někdy koupě AOR8000 litoval, odpovím s čistým svědomím že ne. Většina dobových recenzí ve mně vyvolává dojem, že recenzenti celkem zaujatě fandili Yupiteru a na AORovi se snažili za každou cenu najít cokoliv negativního, co by se dalo zkritizovat. Na ovládání jsem si zvykl, vlastně mi vyhovuje, logika ovládání je věcí názoru a zvyku, možná tento AORácký návyk naopak ovlivnil mé názory na další přijímače podobného druhu s jinou logikou. Běžné funkce a ovládání jsem se bez problémů naučil, složitější a málo používané se ovšem bez návodu nebo "taháku" neobejdou. To ale v mém případě platí o všech rádiích podobného druhu. Vysokofrekvenční parametry jsou o něco horší než u Yupiteru, ale zase ne o tolik aby se AOR nedal používat. S odolností jsem ve svém domácím QTH neměl problémy ani s venkovní anténou (ale nemám žádný silný vysílač v okolí). Výhodou jsou další funkce a možnosti, které se u jiných, jednodušších a levnějších scannerů nevyskytují. Rádio umožňuje i příjem na středních vlnách na vestavěnou feritovou anténu, krátké vlny lze poslouchat na teleskop s BNC konektorem včetně amatérských pásem a CW nebo SSB provozu. Ovšem jen jako doplněk, bez nároku na nějakou velkou odolnost a kvalitu příjmu.

K napájení nepoužívám původní adaptér, ale vlastní s napětím stabilizovaným na spodní hranici kolem 9V. S původním se mi zdálo, že AOR při delším provozu poměrně hodně "topí", především potom při zapnutém podsvícení. Také akumulátory asi trpěly na přebíjení a jejich životnost nebyla dlouhá, zpravidla nepřežily dva roky. Koncem devadesátých let ale byly v nabídce běžné NiCd akumulátory s kapacitou okolo 800mAh. Dnešní NiMh akumulátory s kapacitou víc než dvojnásobnou mají životnost násobně větší, přesto pokud vím že bateriové napájení nebudu delší dobu potřebovat a AOR bude spuštěný přes síťový napaječ, raději z rádia jeden akumulátor vyndám, aby se sada nepřebíjela.

Hlavně se ale ukázala ještě jedna věc - AOR 8000 i po téměř čtvrt století běžného používání stále funguje naprosto spolehlivě, bez jakýchkoli větších problémů, vážnějších známek funkčního opotřebení nebo dokonce závad. Tedy - ne že bych AORa tahal denně všude, převážnou dobu tráví ve stojánku, ale je téměř stále zapnutý a "hlídá" éter. Jediné co je na něm znát je ošoupaná klávesnice (náhradní mám koupenou do zálohy) a trochu zlobící tlačítko ENTER, které je nutné stisknout víc silou nebo opakovaně. Zkrátka - AOR možná nemá úplně nejšpičkovější parametry, možná mnoho lidí nenadchne, ale časem se ukázalo že jde o kvalitní bezproblémový přístroj. I po mnoha letech normálně funguje, plní svůj účel, nejsou s ním žádné zásadní potíže a problémy. A to se o spoustě jiných přijímačů, včetně výše zmíněného Yupiteru MVT7100, říct nedá.

Zpět